Chordate ansöker om avnotering

Mot bakgrund av att bolagsstämman i Chordate Medical Holding AB (publ) (“Chordate” eller “Bolaget”) beslutat om avnotering av Bolagets aktier samt om likvidation har likvidatorn beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets Stamaktier med ISIN SE0022726139 och Preferensaktier med ISIN SE0023848619 från Nasdaq First North Growth Market.

Den extra bolagsstämman för Bolaget beslutade den 8 december 2025 om avnotering och likvidation. Mot bakgrund därav har likvidatorn för Bolaget, advokaten Lars-Olof Svensson, beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets samtliga aktier från Nasdaq First North Growth Market. Sista dag för handel i Bolagets aktier på Nasdaq First North Growth Market kommer att meddelas så snart Chordate erhållit besked därom från Nasdaq.

Fler pressmeddelanden

Vi är ett svenskt medicintekniskt företag som är listat på Nasdaq First North Growth Market.

Chordate har i över tio års tid utvecklat Ozilia® som bygger på Kinetic Oscillation Stimulation, en teknik för att behandla kronisk migrän och kronisk rinit. Vi har patent på Ozilia® i bland annat EU och USA.

Vanliga frågor finns det svar på i vår FAQ, vill du veta mer så hör av dig.

Vänligen notera att MAR reglerna (marknadsmiss-
bruksförordningen) förhindrar oss att lämna uppgifter till enskilda frågeställare om sådant som rör aktien, aktiekursen, ekonomi och finanser, kommersiella och vetenskapliga aktiviteter och annan information som kan tänkas vara kurspåverkande. Vi hänvisar generellt till bolagets publika informationsgivning för den typen av frågor, varför inkommande mail med sådana frågor inte heller kommer att besvaras enskilt. 

IR-kontakt

Advokat Lars-Olof Svensson, likvidator
chordate@cms-wistrand.com
Telefon: +46 8-507 200 00

Chordate Medical Holding AB (Publ.)
c/o CMS Wistrand Advokatbyrå, Box 7543, 103 93 Stockholm.