Chordate Medical anlitar schweizisk rådgivare för att inleda exitprocessen

Chordate Medical Holding AB (publ) (”Chordate” eller ”Bolaget”) meddelar styrelsens beslut att anlita Partner International Switzerland GmbH som rådgivare för att hitta en internationell köpare till verksamheten. Detta innebär att det sista steget i bolagets strategi nu inleds.

– Som tidigare kommunicerats är slutsteget i vår strategi att sälja verksamheten till en global aktör som ser ett värde i att förvärva vår läkemedelsfria och patenterade metod – Ozilia® för migrän- och rinitbehandling – som tillägg till sin förmodat redan existerande produktportfölj, säger Otto Skolling, styrelseordförande i Chordate.

– Vi har kommit en bra bit på vägen att bygga ett tydligt marknadsbevis i våra fokusmarknader, och vi fortsätter givetvis med den uppgiften. Styrelsens uppfattning är dock att det tar relativt lång tid att genomföra en framgångsrik exit-process varför vi vid den här tidpunkten väljer att inleda arbetet med den sista strategidelen, avslutar Otto Skolling.

Partner International är en företagsgrupp som under 24 års tid har byggt sitt renommé som rådgivare genom åtskilliga internationella affärer inom licensiering, partnerskap och bolagsförsäljningar fokuserat på Life science-sektorn. Gruppen har kontor i Boniswil, Schweiz; Dartmouth, Nova Scotia, Kanada; East Brunswick, New Jersey, USA samt Hawthorn, East Victoria i Australien.

Fler pressmeddelanden

Vi är ett svenskt medicintekniskt företag som är listat på Nasdaq First North Growth Market.

Chordate har i över tio års tid utvecklat Ozilia® som bygger på Kinetic Oscillation Stimulation, en teknik för att behandla kronisk migrän och kronisk rinit. Vi har patent på Ozilia® i bland annat EU och USA.

Vanliga frågor finns det svar på i vår FAQ, vill du veta mer så hör av dig.

Vänligen notera att MAR reglerna (marknadsmiss-
bruksförordningen) förhindrar oss att lämna uppgifter till enskilda frågeställare om sådant som rör aktien, aktiekursen, ekonomi och finanser, kommersiella och vetenskapliga aktiviteter och annan information som kan tänkas vara kurspåverkande. Vi hänvisar generellt till bolagets publika informationsgivning för den typen av frågor, varför inkommande mail med sådana frågor inte heller kommer att besvaras enskilt.