Kommuniké från årsstämma i Chordate Medical (publ)

Chordate Medical Holding AB (Publ) ("Chordate" eller "Bolaget") har den 11 maj 2023 hållit årsstämma, varvid följande huvudsakliga beslut, i enlighet med kallelsens förslag, fattades.

Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen

Årsstämman fastställde att ingen utdelning ska utgå för räkenskapsåret 2022 och att bolagets resultat balanseras i ny räkning.

Fastställande av antalet styrelseledamöter, styrelsesuppleanter, revisorer och revisorssuppleanter, arvoden till styrelsen och revisorn samt val av styrelse och revisorer

Styrelsearvodet, för tiden intill slutet av nästa årsstämma, ska uppgå till sammanlagt 620 000 kronor med följande fördelning: 180 000 kronor till ordföranden, 140 000 kronor till vice ordföranden och 100 000 kronor till var och en av styrelsens övriga ledamöter som inte är anställda i bolaget.

Omval av styrelseledamöterna Henrik Rammer, Tommy Hedberg, Caroline Lundgren Brandberg samt Gunilla Lundmark för tiden intill slutet av nästa årsstämma.

Nyval av Otto Skolling som ny vice ordförande för tiden intill slutet av nästa årsstämma.

Omval av Henrik Rammer som styrelsens ordförande för tiden intill slutet av nästa årsstämma.

Omval av revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB har meddelat att den auktoriserade revisorn Henrik Boman kommer att vara huvudansvarig revisor.

Bemyndigande till styrelsen att fatta beslut om emissioner

Beslut om att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om nyemission av aktier, emission av konvertibler och/eller teckningsoptioner. Emissionsbeslutet ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller att teckning ska kunna ske med andra villkor. Emissionsvillkoren ska vara marknadsmässiga med möjlighet till sedvanlig emissionsrabatt och emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler ska kunna ske upp till en volym motsvarande sammanlagt högst 40 000 000 aktier.

Beslut om incitamentsprogram till ledningen

Beslut att införa ett långsiktigt incitamentsprogram 2023 (”LTIP 2023:1”) i enlighet med kallelsen. Förslaget är uppdelat i följande delar.

A. Beslut om emission och godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner, serie 2023/2025:1
B. Övriga frågor med anledning av LTIP 2023:1

A. Emission av teckningsoptioner, serie 2023/2025:1

Bolagsstämman beslutade om en riktad emission av högst 4 000 000 teckningsoptioner av serie 2023/2025:1, innebärande en ökning av aktiekapitalet vid fullt utnyttjande med högst 1 000 000 kronor.

1. För beslutet enligt ovan ska i övrigt följande villkor gälla

1.1 Rätt att teckna teckningsoptionerna ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma Bolaget, med rätt och skyldighet att överlåta teckningsoptionerna till medarbetare och konsulter i Bolaget eller dess dotterbolag enligt nedan.

Överteckning kan inte ske.

1.2 Skälen för avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att införa ett incitamentsprogram varigenom medarbetare och konsulter i Bolaget eller dess dotterbolag ska kunna bli långsiktiga delägare och ta del av och verka för en positiv värdeutveckling av aktien i Bolaget under den period som det föreslagna programmet omfattar, samt att Bolaget eller dess dotterbolaget ska kunna behålla och rekrytera kompetent och engagerad personal.

1.3 Teckningsoptionerna ska emitteras vederlagsfritt.

1.4 Teckning av teckningsoptionerna ska ske samma dag som dagen för emissionsbeslutet. Styrelsen äger rätt att förlänga teckningstiden.

1.5 Varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en aktie i Bolaget.

1.6 Nyteckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden från och med den 1 november 2025 till och med den 30 november 2025.

1.7 Teckningskursen per aktie ska motsvara 150 procent av den volymvägda genomsnittskursen enligt Nasdaq First North Growth Markets officiella kurslista för aktien under de tio handelsdagar som infaller närmast före årsstämman.

1.8 Överkurs ska tillföras den fria överkursfonden.

1.9 De aktier som tecknas med stöd av teckningsoptionerna ska medföra rätt till vinstutdelning första gången på den första avstämningsdag för utdelning som infaller efter det att teckning av aktier genom utnyttjande av teckningsoptionerna verkställts.

1.10 Övriga villkor för teckningsoptionerna framgår av de fullständiga villkoren för serie 2023/2025:1.

2. Godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner serie 2023/2025:1

2.1 Bolagsstämman godkände Bolagets överlåtelser av teckningsoptioner av serie 2023/2025:1 på följande villkor.

2.2 Rätt att förvärva teckningsoptioner från Bolaget ska tillkomma tre kategorier av deltagare (”Deltagarna”) enligt tabellen nedan.

Kategori Antal Deltagare Antal teckningsoptioner per Deltagare Totalt antal teckningsoptioner
VD Högst 1 Högst 2 000 000 Högst 2 000 000
Ledning Högst 2 Högst 750 000 Högst 1 500 000
Konsulter Högst 2 Högst 250 000 Högst 500 000

2.3 Teckningsoptioner av serie 2023/2025:1 ska överlåtas till ett marknadsvärde (premie) som baseras på ett uppskattat marknadsvärde för teckningsoptionerna, vilket har beräknats av ett oberoende värderingsinstitut med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell.

2.4 Värdet för teckningsoptioner av serie 2023/2025:1 har, under mars 2023, preliminärt beräknats till 0,05 kronor per teckningsoption baserat på en aktiekurs om 0,53 kronor, en teckningskurs om 0,80 kronor per aktie, en löptid om cirka 2,68 år, en riskfri ränta om 2,8 procent samt en volatilitet om 32 procent.

2.5 Slutlig värdering av teckningsoptioner av serie 2023/2025:1 sker i anslutning till Deltagarnas förvärv av teckningsoptionerna och kommer att baseras på vid den tidpunkten rådande marknadsförutsättningar.

2.6 Överlåtelse till Deltagarna förutsätter dels att förvärv av teckningsoptionerna lagligen kan ske, dels att det enligt styrelsens bedömning kan ske till rimliga administrativa och ekonomiska insatser. Överlåtelse till respektive Deltagare förutsätter därutöver att Deltagaren ingår avtal om bl.a. förköp med Bolaget.

2.7 Anmälan om förvärv av teckningsoptioner ska ske den 18 maj 2023. Styrelsen äger rätt att förlänga tiden för anmälan om förvärv.

2.8 Betalning för teckningsoptioner som förvärvas ska erläggas senast den 18 maj 2023. Styrelsen äger rätt att förlänga tiden för betalning.

2.9 Bolaget förbehåller sig rätten att återköpa teckningsoptionerna om Deltagarens anställning i eller uppdrag för Bolaget eller dess dotterbolag upphör eller om Deltagaren i sin tur önskar vidareöverlåta teckningsoptionerna. Teckningsoptionerna ska i övrigt omfattas av marknadsmässiga villkor.

2.10 Teckningsoptioner som innehas av Bolaget och som inte överlåtits till Deltagare eller som återköpts från Deltagare, får makuleras av Bolaget efter beslut av styrelsen för Bolaget. Sådan eventuell makulering ska anmälas till Bolagsverket för registrering.

B. Övriga frågor med anledning av LTIP 2023:1

1.1 Påverkan på viktiga nyckeltal samt kostnader
Bolagets resultat per aktie kommer ej påverkas av emissionen då teckningsoptionernas lösenpris överstiger aktuellt marknadsvärde för aktien vid tidpunkten för emissionen. Bolagets framtida resultat per aktie kan komma att påverkas av den potentiella utspädningseffekten av teckningsoptionerna ifall Bolaget redovisar såväl ett positivt resultat samt att lösenpriset understiger marknadsvärdet. Teckningsoptionerna kommer att överlåtas till marknadsvärde vilket innebär att inget förmånsvärde uppstår och därmed heller inga personalkostnader för Bolaget. Därutöver kommer teckningsoptionsprogrammet medföra vissa begränsade kostnader i form av externa konsultarvoden och administration avseende teckningsoptionsprogrammet.

1.2 Utspädning av befintliga aktier och röster
Baserat på befintligt antal aktier och röster i Bolaget innebär LTIP 2023:1, vid utnyttjande av samtliga 4 000 000 teckningsoptioner, en utspädning motsvarande cirka 1,69 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Bolaget på fullt utspädd basis, dock med förbehåll för den omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av som kan komma att ske till följd av vissa emissioner etc.

Utnyttjande av samtliga teckningsoptioner inom ramen för Bolagets samtliga utestående och föreslagna incitamentsprogram skulle motsvara en sammanlagd utspädning om cirka 4,52 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Bolaget på fullt utspäd basis, dock med förbehåll för den omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av som kan komma att ske till följd av vissa emissioner etc.

1.3 Beräkning av marknadsvärdet
Marknadsvärdet har, under mars 2023, preliminärt fastställs utifrån ett beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell beräknat av Mazars Financial Advisory. Det preliminärt beräknade marknadsvärdet anges under punkt A.2.4 ovan.

1.4 Övriga aktierelaterade incitamentsprogram
Utöver det föreslagna incitamentsprogrammet till styrelsen under punkt 15 nedan finns Bolagets aktierelaterade incitamentsprogram beskrivna på sidorna 25 och 29 i Bolagets årsredovisning.

1.5 Bemyndiganden för styrelsen
Bolagsstämman uppdrar åt styrelsen för Bolaget att verkställa beslutet enligt punkt
A.2. ovan. Därutöver ska styrelsen, eller en person utsedd av styrelsen, ha rätt att göra de smärre justeringar av besluten ovan som kan vara nödvändiga i samband med registreringen hos Bolagsverket respektive Euroclear Sweden AB.

1.6 Bakgrund och motiv
Styrelsen vill införa ett incitamentsprogram varigenom anställda och konsulter i Bolaget och dess dotterbolag ska kunna bli långsiktiga delägare och ta del av och verka för en positiv värdeutveckling av aktien i Bolaget under den period som det föreslagna programmet omfattar, samt att Bolaget och dess dotterbolag ska kunna behålla och rekrytera kompetent och engagerad personal.

Styrelsen har föreslagit att teckningsoptionernas löptid ska understiga tre år. Skälet härför är att styrelsen vill införa ett nytt incitamentsprogram till anställda och konsulter i Bolaget och dess dotterbolag med en löptid som motsvarar löptiden i det långsiktiga incitamentsprogram 2021 som beslutades av extra bolagsstämma den 5 oktober 2021. Styrelsen bedömer att det är av stort värde för Bolaget att deltagarna i Bolagets samtliga incitamentsprogram har samma struktur och löptid på sina respektive instrument.

1.7 Beredning av ärendet
Principerna för LTIP 2023:1 har arbetats fram av Bolagets styrelse. Förslaget har beretts med stöd av externa rådgivare och efter konsultationer med aktieägare.

Styrelsen har därefter beslutat att framlägga detta förslag till bolagsstämman. Förutom de tjänstemän som berett frågan enligt instruktion från styrelsen har ingen anställd som kan komma att omfattas av programmet deltagit i utformningen av villkoren.

1.8 Majoritetskrav
Bolagsstämmans beslut om inrättandet av LTIP 2023:1 enligt ovan erfordrar att beslutet biträds av aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.

Beslut om incitamentsprogram till styrelsen

Beslut att införa ett långsiktigt incitamentsprogram 2023 (”LTIP 2023:2”) för nuvarande samt tillträdande styrelseledamöter i enlighet med kallelsen. Förslaget är uppdelat i följande delar:

A. Beslut om emission och godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner, serie 2023/2025:2
B. Övriga frågor med anledning av LTIP 2023:2

A. Emission av teckningsoptioner, serie 2023/2025:2

Bolagsstämman beslutade om en riktad emission av högst 1 500 000 teckningsoptioner av serie 2023/2025:2, innebärande en ökning av aktiekapitalet vid fullt utnyttjande med högst 375 000 kronor.

1. För beslutet enligt ovan ska i övrigt följande villkor gälla

1.1 Rätt att teckna teckningsoptionerna ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma Bolaget, med rätt och skyldighet att överlåta teckningsoptionerna till Bolagets nuvarande och tillträdande styrelseledamöter enligt nedan.

Överteckning kan inte ske.

1.2 Skälen för avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att Förslagsställarna vill införa ett teckningsoptionsprogram som ger nuvarande och tillträdande styrelseledamöter möjlighet att ta del av Bolagets långsiktiga värdeutveckling. Förslagsställarna anser att införandet av ett teckningsoptionsprogram främjar delaktighet i Bolagets verksamhet samt skapar förutsättningar att behålla och rekrytera kompetenta styrelseledamöter i Bolaget. Ett långsiktigt ägarengagemang genom teckningsoptionsprogrammet förväntas även att bidra till Bolagets långsiktiga värdeskapande och att skapa intressegemenskap mellan styrelseledamöterna och Bolagets aktieägare.

1.3 Teckningsoptionerna ska emitteras vederlagsfritt.

1.4 Teckning av teckningsoptionerna ska ske samma dag som dagen för emissionsbeslutet. Styrelsen äger rätt att förlänga teckningstiden.

1.5 Varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en aktie i Bolaget.

1.6 Nyteckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden från och med den 1 november 2025 till och med den 30 november 2025.

1.7 Teckningskursen per aktie ska motsvara 150 procent av den volymvägda genomsnittskursen enligt Nasdaq First North Growth Markets officiella kurslista för aktien under de tio handelsdagar som infaller närmast före årsstämman.

1.8 Överkurs ska tillföras den fria överkursfonden.

1.9 De aktier som tecknas med stöd av teckningsoptionerna ska medföra rätt till vinstutdelning första gången på den första avstämningsdag för utdelning som infaller efter det att teckning av aktier genom utnyttjande av teckningsoptionerna verkställts.

1.10 Övriga villkor för teckningsoptionerna framgår av de fullständiga villkoren för serie 2023/2025:2.

2. Godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner serie 2023/2025:2

2.1 Bolagsstämman godkände Bolagets överlåtelser av teckningsoptioner av serie 2023/2025:2 på följande villkor.

2.2 Rätt att förvärva teckningsoptioner från Bolaget ska tillkomma deltagare (”Deltagarna”) enligt tabellen nedan.

Deltagare Antal teckningsoptioner per Deltagare
Ordförande och oberoende ledamöter Högst 350 000
Övriga ledamöter Högst 225 000

2.3 Teckningsoptioner av serie 2023/2025:2 ska överlåtas till ett marknadsvärde (premie) som baseras på ett uppskattat marknadsvärde för teckningsoptionerna, vilket har beräknats av ett oberoende värderingsinstitut med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell.

2.4 Värdet för teckningsoptioner av serie 2023/2025:2 har, under mars 2023, preliminärt beräknats till 0,05 kronor per teckningsoption baserat på en aktiekurs om 0,53 kronor, en teckningskurs om 0,80 kronor per aktie, en löptid om cirka 2,68 år, en riskfri ränta om 2,8 procent samt en volatilitet om 32 procent.

2.5 Slutlig värdering av teckningsoptioner sker i anslutning till Deltagarnas förvärv av teckningsoptionerna och kommer att baseras på vid den tidpunkten rådande marknadsförutsättningar.

2.6 Överlåtelse till Deltagarna förutsätter dels att förvärv av teckningsoptionerna lagligen kan ske, dels att det enligt styrelsens bedömning kan ske till rimliga administrativa och ekonomiska insatser. Överlåtelse till respektive Deltagare förutsätter därutöver att Deltagaren ingår avtal om bl.a. förköp med Bolaget.

2.7 Anmälan om förvärv av teckningsoptioner ska ske den 18 maj 2023. Styrelsen äger rätt att förlänga tiden för anmälan om förvärv.

2.8 Betalning för teckningsoptioner som förvärvas ska erläggas senast den 18 maj 2023. Styrelsen rätt att förlänga tiden för betalning.

2.9 Bolaget förbehåller sig rätten att återköpa teckningsoptionerna om Deltagarens uppdrag som styrelseledamot upphör eller om Deltagaren i sin tur önskar vidareöverlåta teckningsoptionerna. Teckningsoptionerna ska i övrigt omfattas av marknadsmässiga villkor.

2.10 Teckningsoptioner som innehas av Bolaget och som inte överlåtits till Deltagare eller som återköpts från Deltagare, får makuleras av Bolaget efter beslut av styrelsen för Bolaget. Sådan eventuell makulering ska anmälas till Bolagsverket för registrering.

B. Övriga frågor med anledning av LTIP 2023:2

1.1 Påverkan på viktiga nyckeltal samt kostnader
Bolagets resultat per aktie kommer ej påverkas av emissionen då teckningsoptionernas lösenpris överstiger aktuellt marknadsvärde för aktien vid tidpunkten för emissionen. Bolagets framtida resultat per aktie kan komma att påverkas av den potentiella utspädningseffekten av teckningsoptionerna ifall Bolaget redovisar såväl ett positivt resultat samt att lösenpriset understiger marknadsvärdet. Teckningsoptionerna kommer att överlåtas till marknadsvärde vilket innebär att inget förmånsvärde uppstår och därmed heller inga personalkostnader för Bolaget. Därutöver kommer teckningsoptionsprogrammet medföra vissa begränsade kostnader i form av externa konsultarvoden och administration avseende teckningsoptionsprogrammet.

1.2 Utspädning av befintliga aktier och röster
Baserat på befintligt antal aktier och röster i Bolaget innebär LTIP 2023:2, vid utnyttjande av samtliga 1 500 000 teckningsoptioner, en utspädning motsvarande cirka 0,64 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Bolaget på fullt utspäd basis, dock med förbehåll för den omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av som kan komma att ske till följd av vissa emissioner etc.

Utnyttjande av samtliga teckningsoptioner inom ramen för Bolagets samtliga utestående och föreslagna incitamentsprogram skulle motsvara en sammanlagd utspädning om cirka 4,52 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Bolaget på fullt utspäd basis, dock med förbehåll för den omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av som kan komma att ske till följd av vissa emissioner etc.

1.3 Beräkning av marknadsvärdet
Marknadsvärdet har, under mars 2023, preliminärt fastställs utifrån ett beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell beräknat av Mazars Financial Advisory. Det preliminärt beräknade marknadsvärdet anges under punkt A.2.4 ovan.

1.4 Övriga aktierelaterade incitamentsprogram
Utöver det föreslagna incitamentsprogrammet till ledningen under punkt 14 ovan finns Bolagets aktierelaterade incitamentsprogram beskrivna på sidorna 25 och 29 i Bolagets årsredovisning.

1.5 Bemyndiganden för styrelsen
Bolagsstämman uppdrar åt styrelsen för Bolaget att verkställa beslutet enligt punkten A.2 ovan. Därutöver ska styrelsen, eller en person utsedd av styrelsen, ha rätt att göra de smärre justeringar av besluten ovan som kan vara nödvändiga i samband med registreringen hos Bolagsverket respektive Euroclear Sweden AB.

1.6 Bakgrund och motiv
Förslagsställarna vill införa ett teckningsoptionsprogram som ger nuvarande och tillträdande styrelseledamöter möjlighet att ta del av Bolagets långsiktiga värdeutveckling. Förslagsställarna anser att införandet av ett teckningsoptionsprogram främjar delaktighet i Bolagets verksamhet samt skapar förutsättningar att behålla och rekrytera kompetenta styrelseledamöter i Bolaget. Ett långsiktigt ägarengagemang genom teckningsoptionsprogrammet förväntas även att bidra till bolagets långsiktiga värdeskapande och att skapa intressegemenskap mellan styrelseledamöterna och bolagets aktieägare.

Förslagsställarna har föreslagit att teckningsoptionernas löptid ska understiga tre år. Skälet härför är att Förslagsställarna vill införa ett incitamentsprogram till nuvarande och tillträdande styrelseledamöter i Bolaget med en löptid som motsvarar löptiden i det långsiktiga incitamentsprogram 2021 som beslutades av extra bolagsstämma den 5 oktober 2021. Förslagsställarna bedömer att det är av stort värde för Bolaget att deltagarna i Bolagets samtliga incitamentsprogram har samma struktur och löptid på sina respektive instrument.

1.7 Beredning av ärendet
Förslaget om LTIP 2023:2 har arbetats fram av Förslagsställarna. Förslaget har beretts av tjänstemän hos Bolaget på instruktion av Förslagsställarna samt med stöd av externa rådgivare. Förslagsställarna har därefter beslutat att framlägga detta förslag till bolagsstämman. Ingen styrelseledamot som kan komma att omfattas av programmet har deltagit i förslagets handläggning.

1.8 Majoritetskrav
Bolagsstämmans beslut om inrättandet av LTIP 2023:2 enligt ovan erfordrade att beslutet biträds av aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.

Fullständig dokumentation kring stämmans beslut kan laddas ner från koncernens webbplats, https://www.chordate.com/investor-relations/bolagsstyrning/bolagsstamma/

Communique from the Annual General Meeting in Chordate Medical (publ)

Chordate Medical Holding AB (Publ.) (“Chordate” or “the Company”) held the Annual General Meeting on May 11th, 2023, whereby the following main resolutions were made.

Resolution on the dispositions in respect of the company’s profit and loss pursuant to the adopted balance sheet

The General Meeting decided that no dividend shall be distributed for the financial year 2022 and that the company’s result shall be carried forward in the new accounts

Determination of the number of directors, deputy directors, auditors and deputy auditors, fees to the board of directors and the auditor, and election of the board of directors and auditors

Fees to the board of directors, for the period running until the end of the next annual general meeting, shall amount to a total of SEK 620,000 with the following distribution: SEK 180,000 to the chairman of the board, SEK 140,000 to the vice chairman of the board and SEK 100,000 to each of the other members of the board who are not employed by the company.

Re-election of the members of the board of directors Henrik Rammer, Tommy Hedberg, Caroline Lundgren Brandberg and Gunilla Lundmark for the period running until the end of the next annual general meeting.

Election of Otto Skolling as a new vice chairman of the board of directors for the period running until the end of the next annual general meeting.

Re-election of Henrik Rammer as the chairman of the board of directors for the period running until the end of the next annual general meeting.

Re-election of Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB as auditor for the period running until the end of the next annual general meeting. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB has announced that the authorized public accountant, Henrik Boman, will be the responsible auditor.

Authorization for the board of directors to resolve on issuances

The general meeting decided to authorize the board of directors, on one or more occasions, until the next annual general meeting, with or without preferential rights for the shareholders, to resolve upon issue of shares, convertibles and/or warrants. Such new issue resolutions may include provisions of payment in cash and/or payment by way of contribution of non-cash consideration or by set-off of a claim or that subscription shall be subject to other conditions. The terms and conditions for the issue shall be customary to market practice with the possibility to a customary issue discount and shares, warrants and/or convertibles may be issued up to a volume corresponding to in total not more than 40,000,000 shares.

Resolution on an incentive program to the management

Resolution on the implementation of a long-term incentive program 2023 (”LTIP 2023:1”), in accordance with the notice. The proposal is divided into the following items.

A. Resolution regarding issue and approval of transfer of warrants, series 2023/2025:1

B. Other matters in relation to LTIP 2023:1

A. Issue of warrants, series 2023/2025:1

The Board of Directors of the Company proposes that the general meeting resolve to carry out a private placement in respect of not more than 4,000,000 warrants of series 2023/2025:1, entailing an increase in the share capital of not more than SEK 1,000,000 if the private placement is fully taken up.

1. The resolution according to the above shall otherwise be governed by the following terms and conditions

1.1 The right to subscribe for the warrants, with derogation from the shareholders’ pre- emption rights, shall vest in the Company, with right and obligation to transfer the warrants to employees and consultants in the Company and its subsidiaries in accordance with below.

No oversubscription is allowed.

1.2 The reason for the derogation from the shareholders’ pre-emption rights is to implement an incentive program through which employees and consultants in the Company and its subsidiaries shall be able to become long-term owners and participate in and work for a positive growth of value of the Company’s share for the period that the program covers, and to ensure that the Company and its subsidiaries can keep and recruit qualified and motivated personnel.

1.3 The warrants shall be issued at no consideration.

1.4 Subscription for the warrants shall take place on the same day as the date of the resolution to issue warrants. The Board of Directors shall be entitled to extend the subscription period.

1.5 Each warrant entitles the holder to subscribe for one new share in the Company.

1.6 The warrants may be exercised for subscription of new shares during the period commencing on November 1, 2025, up to and including November 30, 2025.

1.7 The subscription price per share shall correspond to 150 percent of the volume- weighted average price according to Nasdaq First North Growth Market’s official price list for the share during the ten trading days immediately preceding the Annual General Meeting.

1.8 Any share premium shall be transferred to the unrestricted premium reserve.

1.9 The shares subscribed for based on the warrants shall carry a right to participate in dividends for the first time on the next record date for dividends, which occurs after subscription is completed.

1.10 Other terms and conditions according to the complete terms and conditions for series 2023/2025:1.

2. Approval of transfer of warrants, series 2023/2025:1

2.1 The Board of Directors proposes that the general meeting approves the Company’s transfer of warrants of series 2023/2025:1 in accordance with the following.

2.2 The right to acquire warrants from the Company shall vest in three categories of participants (the ”Participants”) in accordance with the table below.

Category Number of
Participants
Number of warrants
per Participant
Total number of
warrants
CEO Max. 1 Max. 2,000,000 Max. 2,000,000
Senior executives Max. 2 Max. 750,000 Max. 1,500,000
Consultants Max. 2 Max. 250,000 Max. 500,000

2.3 The warrants of series 2023/2025:1 shall be transferred on market terms at a price (premium) based on an estimated market value of the warrants that has been calculated by an independent valuation institute using the Black & Scholes valuation model.

2.4 The value for warrants of series 2023/2025:1 has, during March 2023, preliminary been calculated to SEK 0.05 per warrant based on a share price of SEK 0.53, a subscription price per share of SEK 0.80, a term of approximately 2.68 years, a risk-free interest rate of 2.8 percent and a volatility of 32 percent.

2.5 The final valuation of the warrants of series 2023/2025:1 takes place in connection with the Participants' acquisition of the warrants and will be based on market conditions at that time.

2.6 Transfer to Participants requires that the warrants can be legally acquired and that, in the Board of Director’s opinion, such acquisition can take place using a reasonable amount of administrative and financial resources. Transfer to each Participant assume that such Participant enters into an agreement regarding, among other things, right of first refusal with the Company.

2.7 Application for acquisition of warrants shall take place on May 18, 2023. The Board of Directors is authorized to extend the application period.

2.8 Payment for warrants that are acquired must be made no later than on May 18, 2023. The board has the right to extend the time for payment.

2.9 The Company reserves the right to repurchase warrants if the Participant’s employment with or assignment for the Company or its subsidiaries ceases or if the Participant in turn wishes to transfer warrants. The warrants shall otherwise be governed by market terms.

2.10 Warrants held by the Company that are not transferred to Participants or that are repurchased from Participants, may be cancelled by the Company through a decision by the Board of Directors. The cancellation shall be notified to the Swedish Companies Registration Office.

B. Other matters in relation to LTIP 2023:1

1.1 Effects on key figures and costs
The Company’s earnings per share will not be affected by the issue, since the warrants’ strike price exceeds the current market value of the shares at the time of

the issue. The Company’s future earnings per share may be affected by the potential dilutive effect of the warrants in the event the Company reports a positive result and the strike price is lower than the market value. The warrants will be transferred at market value, which means that no taxable benefit value will arise and thus no social fees for the Company. In addition, the warrant program will give rise to certain limited costs in the form of external consulting fees and administration of the warrant program.

1.2 Dilution of existing shares and votes
Based on the number of shares and votes outstanding in the Company, LTIP 2023:1 implies, upon exercise of all 4,000,000 warrants, a full dilution corresponding to approximately 1.69 percent of the total number of shares and votes outstanding in the Company on a fully diluted basis, however, subject to the recalculation of the number of shares that each warrant entitles to subscribe for that may occur as a result of certain issues etc.

Exercise of all warrants within the framework of all outstanding and proposed incentive programs in the Company would correspond to a aggregated dilution of approximately 4.52 percent of the total numbers of shares and votes in the Company on a fully diluted basis, however, subject to the recalculation of the number of shares that each warrant entitles to subscribe for that may occur as a result of certain issues etc.

1.3 Calculation of the market value
The market value has, during March 2023, preliminary been established based on a calculated market value for the warrants, applying the Black & Scholes valuation model calculated by Mazars Financial Advisory. The preliminary calculated market value is set out above in item A.2.4.

1.4 Other share-related incentive programs
In addition to the proposed incentive program for the board of directors set out under item 15 below, the Company’s share-related incentive programs are described on pages 25 and 29 in the company’s annual report.

1.5 Authorizations for the Board of Directors
The General Meeting authorizes the Board of Directors to execute the resolution under item A.2. above. In addition, the Board of Directors, or a person appointed by the Board of Directors, shall be authorized to make minor adjustments to the resolutions above that may be necessary in connection with the registration with the Swedish Companies Registration Office and Euroclear Sweden AB, respectively.

1.6 The background and rationale for the proposal
The Board of Directors wishes to implement an incentive program through which employees and consultants in the Company and its subsidiaries shall be able to become long-term owners and participate in and work for a positive growth of value of the Company’s share for the period that the program covers, and to ensure that the Company and its subsidiaries can keep and recruit qualified and motivated personnel.

The Board of Directors have proposed that the term of the warrants shall be less than three years. The reason hereof is that the Board of Directors wishes to introduce an incentive program for employees and consultants in the Company and its subsidiaries with a term that corresponds to the term in the long-term incentive program 2021, which was decided by the extraordinary general meeting on October 5, 2021. The Board of Directors considers that it is of great value for the Company that participants in all of the Company’s incentive programs have the same structure and maturity on their respective instruments.

1.7 Preparation of the proposal
The basis for LTIP 2023:1 has been prepared by the Board of Directors of the Company. The work has been supported by external advisors and has been made in consultation with shareholders. The Board of Directors has thereafter decided to present this proposal for the general meeting. Except for the staff that have prepared the matter upon instruction from the Board of Directors, no employee that may be a Participant of the program has participated in the preparations of the program’s terms.

1.8 Majority requirements
The resolution by the general meeting regarding the implementation LTIP 2023:1 in accordance with the above requires that shareholders representing not less than nine-tenths of the votes cast as well as the shares represented at the general meeting approve the resolution.

Resolution on an incentive program to the board of directors

Resolution on the implementation of a long-term incentive program 2023 (”LTIP 2023:2”) for current and acceding board members in Chordate Medical Holding AB (publ) (the ”Company”), in accordance with the Notice. The proposal is divided into the following items.

A. Resolution regarding issue and approval of transfer of warrants, series 2023/2025:2

B. Other matters in relation to LTIP 2023:2

A. Issue of warrants, series 2023/2025:2

The Proposers proposes that the general meeting resolve to carry out a private placement in respect of not more than 1,500,000 warrants of series 2023/2025:2, entailing an increase in the share capital of not more than SEK 375,000 if the private placement is fully taken up.

1. The resolution according to the above shall otherwise be governed by the following terms and conditions

1.1 The right to subscribe for the warrants, with derogation from the shareholders’ pre- emption rights, shall vest in the Company, with right and obligation to transfer the warrants to the current and acceding board members in the Company in accordance with below.

No oversubscription is allowed.

1.2 The reason for the derogation from the shareholders' pre-emption rights is that the Proposers wishes to implement an incentive program which provides current and acceding board members the opportunity to take part in the Company's long-term value development. The Proposers’ considers that the introduction of an incentive program promotes participation in the Company’s operations and creates the conditions to keep and recruit competent board members in the Company. A long- term ownership commitment through the incentive program is also expected to contribute to long-term value creation in the Company and to create a shared interest between the Company’s board members and its shareholders.

1.3 The warrants shall be issued at no consideration.

1.4 Subscription for the warrants shall take place on the same day as the date of the resolution to issue warrants. The Board of Directors shall be entitled to extend the subscription period.

1.5 Each warrant entitles the holder to subscribe for one new share in the Company.

1.6 The warrants may be exercised for subscription of new shares during the period commencing on November 1, 2025, up to and including November 30, 2025.

1.7 The subscription price per share shall correspond to 150 percent of the volume- weighted average price according to Nasdaq First North Growth Market’s official price list for the share during the ten trading days immediately preceding the Annual General Meeting.

1.8 Any share premium shall be transferred to the unrestricted premium reserve.

1.9 The shares subscribed for based on the warrants shall carry a right to participate in dividends for the first time on the next record date for dividends, which occurs after subscription is completed.

1.10 Other terms and conditions according to the complete terms and conditions for series 2023/2025:2.

2. Approval of transfer of warrants, series 2023/2025:2

2.1 The Proposers propose that the general meeting approves the Company’s transfer of warrants of series 2023/2025:2 in accordance with the following.

2.2 The right to acquire warrants from the Company shall vest in participant (the ”Participants”) in accordance with the table below.

Participants Number of warrants per
Participant
Chair and independent directors Max. 350,000
Other directors Max. 225,000

2.3 The warrants of series 2023/2025:2 shall be transferred on market terms at a price (premium) based on an estimated market value of the warrants that has been calculated by an independent valuation institute using the Black & Scholes valuation model.

2.4 The value for warrants of series 2023/2025:2 has, during March 2023, preliminary been calculated to SEK 0.05 per warrant based on a share price of SEK 0.53, a subscription price per share of SEK 0.80, a term of approximately 2.68 years, a risk-free interest rate of 2.8 percent and a volatility of 32 percent.

2.5 The final valuation of the warrants takes place in connection with the Participants' acquisition of the warrants and will be based on market conditions at that time.

2.6 Transfer to Participants requires that the warrants can be legally acquired and that, in the Board of Director’s opinion, such acquisition can take place using a reasonable amount of administrative and financial resources. Transfer to each Participant assume that such Participant enters into an agreement regarding, among other things, right of first refusal with the Company.

2.7 Application for acquisition of warrants shall take place on May 18, 2023. The Board of Directors is authorized to extend the application period.

2.8 Payment for warrants that are acquired must be made no later than on May 18, 2023. The board has the right to extend the time for payment.

2.9 The Company reserves the right to repurchase warrants if the assignment as board member for the Company ceases or if the Participant in turn wishes to transfer warrants. The warrants shall otherwise be governed by market terms.

2.10 Warrants held by the Company that are not transferred to Participants or that are repurchased from Participants, may be cancelled by the Company through a decision by the Board of Directors. The cancellation shall be notified to the Swedish Companies Registration Office.

B. Other matters in relation to LTIP 2023:2

1.1 Effects on key figures and costs
The Company’s earnings per share will not be affected by the issue, since the warrants’ strike price exceeds the current market value of the shares at the time of the issue. The Company’s future earnings per share may be affected by the potential dilutive effect of the warrants in the event the Company reports a positive result and the strike price is lower than the market value. The warrants will be transferred at market value, which means that no taxable benefit value will arise and thus no social fees for the Company. In addition, the warrant program will give rise to certain limited costs in the form of external consulting fees and administration of the warrant program.

1.2 Dilution of existing shares and votes
Based on the number of shares and votes outstanding in the Company, LTIP 2023:2 implies, upon exercise of all 1,500,000 warrants, a full dilution corresponding to approximately 0.64 percent of the total number of shares and votes outstanding in the Company on a fully diluted basis, however, subject to the recalculation of the number of shares that each warrant entitles to subscribe for that may occur as a result of certain issues etc.

Exercise of all warrants within the framework of all outstanding and proposed incentive programs in the Company would correspond to an aggregated dilution of approximately 4.52 percent of the total numbers of shares and votes in the Company on a fully diluted basis, however, subject to the recalculation of the number of shares that each warrant entitles to subscribe for that may occur as a result of certain issues etc.

1.3 Calculation of the market value
The market value has, during March 2023, preliminary been established based on a calculated market value for the warrants, applying the Black & Scholes valuation model calculated by Mazars Financial Advisory. The preliminary calculated market value is set out above in item A.2.4 above.

1.4 Other share-related incentive programs
In addition to the proposed incentive program for the management set out above in item 14, the Company’s share-related incentive programs are described on pages 25 and 29 in the company’s annual report.

1.5 Authorizations for the Board of Directors
The general meeting authorizes the Board of Directors to execute the resolution in item A.2. above. In addition, the Board of Directors, or a person appointed by the Board of Directors, shall be authorized to make minor adjustments to the resolutions above that may be necessary in connection with the registration with the Swedish Companies Registration Office and Euroclear Sweden AB, respectively.

1.6 The background and rationale for the proposal
The Proposers wishes to implement an incentive program which provides current and acceding board members the opportunity to take part in the Company's long- term value development. The Proposers’ considers that the introduction of an incentive program promotes participation in the Company’s operations and creates the conditions to keep and recruit competent board members in the Company. A long-term ownership commitment through the incentive program is also expected to contribute to long-term value creation in the Company and to create a shared interest between the Company’s board members and its shareholders.

The Proposers have proposed that the term of the warrants shall be less than three years. The reason hereof is that the Proposers wishes to introduce an incentive program for current and acceding board members in the Company with a term that corresponds to the term in the long-term incentive program 2021, which was decided by the extraordinary general meeting on October 5, 2021. The Proposers considers that it is of great value for the Company that participants in all of the

Company’s incentive programs have the same structure and maturity on their respective instruments.

1.7 Preparation of the proposal
The proposal on LTIP 2023:2 has been prepared by the Proposers. The work has been prepared by staff at the Company at the instruction of the Proposers and with support by external advisors. The Proposers has thereafter decided to present this proposal for the general meeting. No board member that may be a Participant of the program has participated in the preparation of the proposal.

1.8 Majority requirements
The resolution by the general meeting regarding the implementation LTIP 2023:2 in accordance with the above requires that shareholders representing not less than nine-tenths of the votes cast as well as the shares represented at the general meeting approve the resolution.

Complete documentation regarding the resolutions made at the General Meeting can be downloaded from the company's website, https://www.chordate.com/en/investor-relations-2/corporate-governance/general-meeting/

Kommuniké från extra stämma i Chordate Medical (publ)

Chordate Medical Holding AB (Publ) ("Chordate" eller "Bolaget") har den 13 december 2022 hållit extrastämma, varvid följande huvudsakliga beslut, i enlighet med kallelsens förslag, fattades.

Beslut om företrädesemission av aktier
Bolagsstämman beslutar om företrädesemission av aktier enligt följande.

1. Bolagets aktiekapital ska ökas med högst 25 628 261,75 kronor genom nyemission av högst 102 513 047 aktier i bolaget med ett kvotvärde om 0,25 krona per aktie.

2. Bolagets aktieägare ska ha företrädesrätt att teckna de nya aktierna, varvid en befintlig aktie ska berättiga till en teckningsrätt och 20 teckningsrätter ska berättiga till teckning av 13 nya aktier.

3. Teckningskursen ska vara 0,50 kronor per aktie. Överkursen ska föras till den fria överkursfonden.

4. Avstämningsdag för fastställande av vilka aktieägare som är berättigade att med företrädesrätt teckna nya aktier ska vara den 20 december 2022.

5. Teckning av aktier ska ske under tiden från och med den 22 december 2022 till och med den 9 januari 2023. Teckning av aktier med företrädesrätt (det vill säga med utnyttjande av teckningsrätter) kan ske genom betalning i enlighet med inbetalningsavi eller särskild anmälningssedel. Teckning av aktier utan företrädesrätt (det vill säga utan utnyttjande av teckningsrätter) ska ske på särskild anmälningssedel. Styrelsen ska ha rätt att besluta om förlängning av teckningstiden.

6. Om samtliga aktier inte tecknas med stöd av teckningsrätter ska styrelsen, inom ramen för emissionens högsta belopp, besluta om tilldelning av aktier tecknade utan stöd av teckningsrätter, varvid tilldelning

i första hand ska ske till dem vilka även tecknat aktier med stöd av teckningsrätter, oavsett om tecknaren var aktieägare på avstämningsdagen eller inte, och, för det fall dessa inte kan erhålla full tilldelning, ska tilldelning ske pro rata i förhållande till deras teckning med stöd av teckningsrätter och, om detta inte är möjligt, genom lottning, och

i andra hand ska tilldelning ske till annan som tecknat aktier i nyemissionen utan stöd av teckningsrätter och, för det fall dessa inte kan erhålla full tilldelning, ska tilldelning ske pro rata i förhållande till det antal aktier som var och en har tecknat och, om detta inte är möjligt, genom lottning.

7. Betalning för aktier som inte tecknats genom betalning ska erläggas senast tre bankdagar efter utfärdande av besked om tilldelning. Styrelsen ska emellertid ha rätt att besluta om förlängning av betalningstiden.

8. Betalning för tecknade och tilldelade aktier ska erläggas kontant.

9. De nya aktierna ska medföra rätt till vinstutdelning första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter det att aktierna har registrerats hos Bolagsverket.

Styrelsen, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de smärre justeringar av beslutet som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket eller Euroclear Sweden AB.

Beslut om bemyndigande för styrelsen
Vid årsstämman den 25 april 2022 bemyndigades styrelsen att emittera aktier, konvertibler och teckningsoptioner upp till en volym motsvarande 20 000 000 aktier. Den extra bolagsstämman upphäver årsstämmans beslut om bemyndigande och ersätter det med ett nytt enligt följande.

Den extra bolagsstämman bemyndigar styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om nyemission av aktier, emission av konvertibler och/eller teckningsoptioner. Emissionsbeslutet ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller att teckning ska kunna ske med andra villkor. Emissionsvillkoren ska vara marknadsmässiga med möjlighet till sedvanlig emissionsrabatt och emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler ska kunna ske upp till en volym motsvarande sammanlagt högst 40 000 000 aktier. Styrelsen, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de smärre justeringar av beslutet som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket.

Bulletin from Chordate Medical (publ) Extraordinary General Meeting

At the Extraordinary General Meeting in Chordate Medical Holding AB (Publ) ("Chordate" or "The Company") held today in Stockholm the following main decisions, as proposed in the invitation, were taken.

Decision on preferential rights issue of shares

The board of directors proposes that the general meeting resolves on a preferential rights issue of shares in accordance with the following.

1. The company’s share capital shall increase by a maximum of SEK 25 628 261.75 through the new issue of a maximum of 102 513 047 shares in the company with a quota value of SEK 0.25 per share.

2. The company’s shareholders shall have preferential rights to subscribe for new shares, whereby one existing share shall entitle to one subscription right and 20 subscription rights shall entitle to subscribe for 13 new shares.

3. The subscription price shall be SEK 0.50 per share. The share premium shall be transferred to the unrestricted premium reserve.

4. The record date for determining which shareholders are entitled to subscribe for new shares with preferential rights shall be December 20, 2022.

5. Subscription of shares shall take place from and including December 22, 2022, up to and including January 9, 2023. Subscription of shares with preferential rights (i.e. through the exercise of subscription rights) can take place through payment in accordance with the payment notice or special notification form. Subscription of shares without preferential rights (i.e. without the exercise of subscription rights) shall take place on a separate registration form. The board of directors shall have the right to resolve on an extension of the subscription period.

6. If not all of the shares are subscribed for through the exercise of subscription rights, the board of directors shall, within the scope of the maximum amount of the rights issue, resolve on allotment of shares subscribed for without the exercise of subscription rights, whereby allotment firstly, shall be made to those who have also subscribed for shares through the exercise of subscription rights, regardless of whether the subscriber was a shareholder on the record date or not, and, in the event allotment to these cannot be made in full, allotment shall be made pro rata in relation to their subscription through their subscription rights and, where this is not possible, through a drawing of lots; and secondly, shall be made to others who have subscribed for shares in the rights issue without exercise of subscription rights and, in the event allotment to these cannot be made in full, allotment shall be made pro rata in relation to the number of shares each subscribed for and, where this is not possible, through a drawing of lots.

7. Payment for shares that have not been subscribed for by payment shall be made no later than three banking days after the company issue’s a notification on allotment. The board of directors shall have the right to resolve on an extension of the payment period.

8. Payment for subscribed and allotted shares shall be made in cash.

9. The new shares entitle the holder to a dividend for the first time on the record date for dividend that falls closest after the shares have been registered with the Swedish Companies Registration Office.

The board of directors or a person appointed by the board of directors shall be authorized to make any minor adjustments required to register the resolution with the Swedish Companies Registration Office and Euroclear Sweden AB, respectively.

Decision regarding authorization for the board of directors
At the annual general meeting on 25 of April 2022, the board of directors were authorized to resolve upon issue of shares, convertibles and warrants up to a volume corresponding to 20 000 000 shares. The Extraordinary General Meeting cancels the resolution from the annual general meeting regarding the authorization and replaces it with a new in accordance with the following.

The extraordinary general meeting authorizes the board of directors, until the next annual general meeting, on one or more occasions, with or without preferential rights for the shareholders, to resolve upon issue of shares, convertibles and/or warrants. Such new issue resolutions may include provisions of payment in cash and/or payment by way of contribution of non-cash consideration or by set-off of a claim or that subscription shall be subject to other conditions. The terms and conditions for the issue shall be customary to market practice with the possibility to a customary issue discount and shares, warrants and/or convertibles may be issued up to a volume corresponding to in total not more than 40 000 000 shares. The board of directors or a person appointed by the board of directors shall be authorized to make any minor adjustments required to register the resolution with the Swedish Companies Registration Office.

KOMMUNIKÉ FRÅN EXTRA BOLAGSSTÄMMA I CHORDATE MEDICAL HOLDING AB (PUBL.) DEN 5 OKTOBER 2021

KOMMUNIKÉ FRÅN EXTRA BOLAGSSTÄMMA I CHORDATE MEDICAL HOLDING AB (PUBL.) DEN 5 OKTOBER 2021

Chordate Medical Holding AB (Publ.) ("Chordate" eller "Bolaget") har den 5 oktober 2021 hållit extra bolagsstämma, varvid följande huvudsakliga beslut fattades enligt nedan.

I syfte att motverka smittspridningen av covid-19 genomfördes stämman enbart med poströstning utan fysiskt deltagande.

Fastställande av arvoden till styrelsen och val av styrelse

Stämman fastställde att styrelsearvodet ska uppgå till sammanlagt högst 400 000 kronor med följande fördelning. Ordföranden ska ersättas med 160 000 kronor och övriga ledamöter som inte är anställda i Bolaget ska ersättas med vardera 80 000 kronor.

Omval av styrelseledamöterna Henrik Rammer, Tommy Hedberg, Gunilla Lundmark, samt nyval av Caroline Lundgren Brandberg.

Långsiktigt incitamentsprogram 2021

Stämman beslutade om upprättande av ett långsiktigt incitamentsprogram genom beslut om en riktad emission av högst 5 500 000 teckningsoptioner, innebärande en ökning av aktiekapitalet vid fullt utnyttjande med högst 1 375 000 kronor, i enlighet med styrelsens förslag. Emissionen genomförs med avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt, i enlighet med vad som tidigare kommunicerats, med skälen att genom införandet av ett incitamentsprogram ska nuvarande och framtida medarbetare och konsulter i Bolaget kunna bli långsiktiga delägare och ta del av och verka för en positiv värdeutveckling av aktien i Bolaget under den period som det föreslagna programmet omfattar, samt att Bolaget ska kunna behålla och rekrytera kompetent och engagerad personal.

Fullständiga villkor för ovan omnämnda förslag finns tillgängliga i sin helhet på bolagets hemsida: https://www.chordate.com/investor-relations/bolagsstyrning/bolagsstaemma/

Valberedning inför årsstämma 2022

Stämman beslutade om inrättande av en valberedning inför årsstämman 2022. Valberedningen utgörs av representanter för de fyra största aktieägarna, nämligen Isak Brandberg AB (12,1%), HAWOC Investment AB (10,4%), Sifonen (9,1%) samt Tommy Hedberg (5,4%).

Informationen lämnades för offentliggörande genom nedanstående kontaktpersons försorg den 5 oktober 2021, klockan 13:30 CET.

Anders Weilandt, VD
anders.weilandt@chordate.com
Telefon: 0733-87 42 77

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Kommunike-fran-extra-bolagsstamma-i-Chordate-Medical-Holding.pdf

Om Chordate
Chordate är ett medicintekniskt bolag som under tio år har utvecklat och patenterat och CE-märkt en ny nervmodulerande behandlingsteknik för kronisk nästäppa (rinit) och kronisk migrän. Bolaget säljer sina produkter på utvalda europeiska marknader, Israel samt Saudiarabien. Chordate Medical är noterat på Nordic Growth Market – SME (kortnamn: CMH). Läs mer på www.chordate.com

Kommuniké från årsstämma i Chordate

Chordate Medical Holding AB (Publ) ("Chordate" eller "Bolaget") har den 15 april 2021 hållit årsstämma i Kista genom förhandspoströstning varvid aktieägarna, i enlighet med kallelsens förslag, i huvudsak fattade följande beslut.

Årsredovisning, resultat och resultatdisposition

Årsstämman fastställde resultat- och balansräkningarna och beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att resultatet enligt den fastställda resultaträkningen skulle överföras i ny räkning. Någon utdelning lämnas inte.

Ansvarsfrihet

Årsstämman beviljade styrelseledamöterna och verkställande direktören ansvarsfrihet för förvaltningen av Bolagets angelägenheter under räkenskapsåret 2020.

Fastställande av antalet styrelseledamöter, styrelsesuppleanter, revisorer och revisorssuppleanter, arvoden till styrelsen och revisorerna samt val av styrelse och revisor

Styrelsen ska bestå av fyra styrelseledamöter, utan styrelsesuppleanter. Bolaget ska ha en revisor utan revisorssuppleant.

Styrelsearvodet ska uppgå till sammanlagt högst 320 000 kronor med följande fördelning. Ordföranden ska ersättas med 160 000 kronor och övriga ledamöter som inte är anställda i Bolaget ska ersättas med vardera 80 000 kronor. Arvode till revisorn ska utgå enligt löpande och godkänd räkning.

Omval av styrelseledamöterna Henrik Rammer, Tommy Hedberg, Anders Weilandt, samt av Gunilla undmark.

Omval av revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB för tiden intill slutet av årsstämman 2022 (för närvarande med Henrik Boman som huvudansvarig revisor).

Bemyndigande till styrelsen att fatta beslut om emissioner

Årsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, under tiden till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästkommande årsstämma, med eller utan företrädesrätt för aktieägarna, besluta om nyemission av aktier, emission av konvertibler och teckningsoptioner. Emissionsbeslutet ska kunna ske mot kontant betalning och/eller med bestämmelse om apport eller kvittning eller att teckning ska kunna ske med andra villkor. Emissionsvillkoren ska vara marknadsmässiga och emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler ska kunna ske upp till en volym motsvarande 20 000 000 aktier.

Information:
Informationen lämnades genom nedanstående kontaktpersons försorg
för offentliggörande 15 april 2021 kl. 11:30 CET.

Anders Weilandt, VD
anders.weilandt@chordate.com
Telefon: 0733-87 42 77

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Kommunike-fran-arsstamma-i-Chordate-2021-04-15.pdf

Chordate Medical Holding AB (publ) är ett medicintekniskt bolag som under drygt tio år har utvecklat, patenterat och CE-märkt en ny behandlingsmetod genom nervstimulering för kronisk nästäppa. Chordate genomför nu en studie för att även inkludera indikationen kronisk migrän. Bolaget säljer sitt produktsystem inklusive behandlingar via distributörer till kliniker och sjukhus, som i sin tur behandlar patienterna. Läs mer på https://www.chordate.com/